Varg skymtades i Klåveröd i veckan

I torsdags sågs varg i Klåveröd strövområde, vilket skapat rubriker och behov av information. Vi påminner om att risken för vargangrepp på människor är minimal och ger några tips på hur du kan bete dig.
Det är lätt att känna oro när vargar rör sig i Skåne. Samtidigt är det viktigt att komma ihåg att vargar är skygga och ger sig inte på människor. Tänk däremot på att koppla din hund eftersom en lös hund kan ses som ett hot av en varg.
Länsstyrelsen Skåne gick ut med några goda råd i P4 - om du stöter på varg/vill minska risken för att träffa på dem. Rovdjurshandläggare David Börjesson ger sina bästa tips:
- Ha alltid hunden kopplad året om i naturen med tanke på alla vilda djur - och en hund kan ses som ett hot av en varg.
- Hojta, ropa och ge ljud ifrån dig.
- Backa och ge dig av från platsen utan att springa
Senaste nyheterna


Besöksenkät: Vilken natur åker du till?
